Sochi 2014
Athletes | Schedules | Results | Medals | Teams | Interactives | Countries

Canoe

Summer Games Results
Select Sport: 
Day 15: Saturday, August 11Saturday, August 11Saturday, August 11Saturday, August 11Saturday 11 AugustSaturday 11 AugustSaturday 11 AugustSaturday 11 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak Single (K1) 200m Men - Final AEd Mckeever GBRFinal
Kayak Double (K2) 200m Men - Final AYury Postrigay/Alexander Dyachenko RUSFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Final AIurii Cheban UKRFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Final ALisa Carrington NZLFinal
Day 14: Friday, August 10Friday, August 10Friday, August 10Friday, August 10Friday 10 AugustFriday 10 AugustFriday 10 AugustFriday 10 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak Single (K1) 200m Men - Semifinal 1Mark de Jonge CANFinal
Kayak Single (K1) 200m Men - Semifinal 2Ed Mckeever GBRFinal
Kayak Single (K1) 200m Men - Heat 1Mark de Jonge CANFinal
Kayak Single (K1) 200m Men - Heat 2Ed Mckeever GBRFinal
Kayak Single (K1) 200m Men - Heat 3Saul Craviotto Rivero ESPFinal
Kayak Double (K2) 200m Men - Semifinal 1Yury Postrigay/Alexander Dyachenko RUSFinal
Kayak Double (K2) 200m Men - Semifinal 2Raman Piatrushenka/Vadzim Makhneu BLRFinal
Kayak Double (K2) 200m Men - Heat 1Yury Postrigay/Alexander Dyachenko RUSFinal
Kayak Double (K2) 200m Men - Heat 2Raman Piatrushenka/Vadzim Makhneu BLRFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Semifinal 1Jevgenij Shuklin LTUFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Semifinal 2Ivan Shtyl' RUSFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Semifinal 3Iurii Cheban UKRFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Heat 1Mathieu Goubel FRAFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Heat 2Ivan Shtyl' RUSFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Heat 3Alfonso Benavidez Lopez de Ayala ESPFinal
Canoe Single (C1) 200m Men - Heat 4Iurii Cheban UKRFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Semifinal 1Lisa Carrington NZLFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Semifinal 2Natalia Lobova RUSFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Semifinal 3Natasa Douchev-Janic HUNFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Heat 1Natasa Douchev-Janic HUNFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Heat 2Teresa Portela Rivas ESPFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Heat 3Inna Osypenko-Radomska UKRFinal
Kayak Single (K1) 200m Women - Heat 4Shinobu Kitamoto JPNFinal
Day 13: Thursday, August 9Thursday, August 9Thursday, August 9Thursday, August 9Thursday 9 AugustThursday 9 AugustThursday 9 AugustThursday 9 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak Four (K4) 1000m Men - Final ASmith/Smith/Stewart/Clear
 AUSFinal
Canoe Double (C2) 1000m Men - Final APeter Kretschmer/Kurt Kuschela GERFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Final ADanuta Kozak HUNFinal
Kayak Double (K2) 500m Women - Final AFranziska Weber/Tina Dietze GERFinal
Day 12: Wednesday, August 8Wednesday, August 8Wednesday, August 8Wednesday, August 8Wednesday 8 AugustWednesday 8 AugustWednesday 8 AugustWednesday 8 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak Single (K1) 1000m Men - Final AEirik Veras Larsen NORFinal
Kayak Double (K2) 1000m Men - Final ARudolf Dombi/Roland Kokeny HUNFinal
Canoe Single (C1) 1000m Men - Final ASebastian Brendel GERFinal
Kayak Four (K4) 500m Women - Final ASzabo/Kozak/Kovacs/Fazekas
 HUNFinal
Day 11: Tuesday, August 7Tuesday, August 7Tuesday, August 7Tuesday, August 7Tuesday 7 AugustTuesday 7 AugustTuesday 7 AugustTuesday 7 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak Four (K4) 1000m Men - Semifinal 1Smith/Smith/Stewart/Clear
 AUSFinal
Kayak Four (K4) 1000m Men - Heat 1Gelle/Jankovec/Vlcek/Tarr
 SVKFinal
Kayak Four (K4) 1000m Men - Heat 2Kammerer/Toth/Kulifai/Pauman
 HUNFinal
Canoe Double (C2) 1000m Men - Semifinal 1Alexey Korovashkov/Ilya Pervukhin RUSFinal
Canoe Double (C2) 1000m Men - Semifinal 2Maoxing Huang/Qiang Li CHNFinal
Canoe Double (C2) 1000m Men - Heat 1Peter Kretschmer/Kurt Kuschela GERFinal
Canoe Double (C2) 1000m Men - Heat 2Sergiy Bezugliy/Maksim Prokopenko AZEFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Semifinal 1Bridgitte Hartley RSAFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Semifinal 2Danuta Kozak HUNFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Semifinal 3Josefa Idem ITAFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Heat 1Anne Rikala FINFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Heat 2Danuta Kozak HUNFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Heat 3Sofia Paldanius SWEFinal
Kayak Single (K1) 500m Women - Heat 4Rachel Cawthorn GBRFinal
Kayak Double (K2) 500m Women - Semifinal 1Franziska Weber/Tina Dietze GERFinal
Kayak Double (K2) 500m Women - Semifinal 2Yanan Wu/Yu Zhou CHNFinal
Kayak Double (K2) 500m Women - Heat 1Josefin Nordlow/Karin Johansson SWEFinal
Kayak Double (K2) 500m Women - Heat 2Yanan Wu/Yu Zhou CHNFinal
Kayak Double (K2) 500m Women - Heat 3Katalin Kovacs/Natasa Douchev-Janic HUNFinal
Kayak Four (K4) 500m Women - Heat 2Leonhardt/Weber/Wagner-Augustin/Dietze
 GERFinal
Day 10: Monday, August 6Monday, August 6Monday, August 6Monday, August 6Monday 6 AugustMonday 6 AugustMonday 6 AugustMonday 6 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak Single (K1) 1000m Men - Semifinal 1Adam van Koeverden CANFinal
Kayak Single (K1) 1000m Men - Semifinal 2Max Hoff GERFinal
Kayak Single (K1) 1000m Men - Heat 1Adam van Koeverden CANFinal
Kayak Single (K1) 1000m Men - Heat 2Anders Gustafsson SWEFinal
Kayak Single (K1) 1000m Men - Heat 3Rene Poulsen DENFinal
Kayak Double (K2) 1000m Men - Semifinal 1Markus Oscarsson/Henrik Nilsson SWEFinal
Kayak Double (K2) 1000m Men - Semifinal 2Peter Gelle/Erik Vlcek SVKFinal
Kayak Double (K2) 1000m Men - Heat 1Martin Hollstein/Andreas Ihle GERFinal
Kayak Double (K2) 1000m Men - Heat 2Rudolf Dombi/Roland Kokeny HUNFinal
Canoe Single (C1) 1000m Men - Semifinal 1Sebastian Brendel GERFinal
Canoe Single (C1) 1000m Men - Semifinal 2Mathieu Goubel FRAFinal
Canoe Single (C1) 1000m Men - Heat 1Mathieu Goubel FRAFinal
Canoe Single (C1) 1000m Men - Heat 2David Cal Figueroa ESPFinal
Canoe Single (C1) 1000m Men - Heat 3Iosif Chirila ROUFinal
Kayak Four (K4) 500m Women - Semifinal 1Walczykiewicz/Konieczna/Naja/Mikolajczyk
 POLFinal
Kayak Four (K4) 500m Women - Heat 1Szabo/Kozak/Kovacs/Fazekas
 HUNFinal
Day 6: Thursday, August 2Thursday, August 2Thursday, August 2Thursday, August 2Thursday 2 AugustThursday 2 AugustThursday 2 AugustThursday 2 August
EventWinnerCountryStatus
Canoe Double (C2) Men - FinalTim Baillie/Etienne Stott GBRFinal
Canoe Double (C2) Men - SemifinalDavid Florence/Richard Hounslow GBRFinal
Kayak (K1) Women - FinalEmilie Fer FRAFinal
Kayak (K1) Women - SemifinalNatalia Pacierpnik POLFinal
Day 5: Wednesday, August 1Wednesday, August 1Wednesday, August 1Wednesday, August 1Wednesday 1 AugustWednesday 1 AugustWednesday 1 AugustWednesday 1 August
EventWinnerCountryStatus
Kayak (K1) Men - FinalDaniele Molmenti ITAFinal
Kayak (K1) Men - SemifinalPeter Kauzer SLOFinal
Day 4: Tuesday, July 31Tuesday, July 31Tuesday, July 31Tuesday, July 31Tuesday 31 JulyTuesday 31 JulyTuesday 31 JulyTuesday 31 July
EventWinnerCountryStatus
Canoe Single (C1) Men - FinalTony Estanguet FRAFinal
Canoe Single (C1) Men - SemifinalSideris Tasiadis GERFinal
Day 3: Monday, July 30Monday, July 30Monday, July 30Monday, July 30Monday 30 JulyMonday 30 JulyMonday 30 JulyMonday 30 July
EventWinnerCountryStatus
Canoe Single (C1) Men - Heats 2nd RunMichal Martikan SVKFinal
Canoe Double (C2) Men - Heats 1st RunGauthier Klauss/Matthieu Peche FRAFinal
Canoe Double (C2) Men - Heats 2nd RunPavol Hochschorner/Peter Hochschorner SVKFinal
Kayak (K1) Women - Heats 1st RunMaialen Chourraut ESPFinal
Kayak (K1) Women - Heats 2nd RunLizzie Neave GBRFinal
Day 2: Sunday, July 29Sunday, July 29Sunday, July 29Sunday, July 29Sunday 29 JulySunday 29 JulySunday 29 JulySunday 29 July
EventWinnerCountryStatus
Kayak (K1) Men - Heats 1st RunSamuel Hernanz ESPFinal
Kayak (K1) Men - Heats 2nd RunHannes Aigner GERFinal
Canoe Single (C1) Men - Heats 1st RunBenjamin Savsek SLOFinal
126 © 2014 by STATS LLC.
Any commercial use or distribution without the express written consent of STATS LLC is strictly prohibited.